fbpx

Használati utasítás

Használati utasítás

Garancia Interoptik lencsékre

Kiváló látást biztosító, minőségi szemüveglencsék.

A jótállási idő a számlázástól számított 24 hónap minden szemüveglencsére, a használati utasítás betartásával: az anyagra, a tükröződésmentes felületre és a fotokromatikus/polarizált tulajdonságokra. A lencsék beazonosítása az eredeti csomagolás alapján történik a terméktanúsítvánnyal együtt. Kérjük ne dobja el.

A jótállási felelősség nem vonatkozik a természetes elhasználódás és a nem rendeltetésszerű, hanyag kezelés során bekövetkező hibákra (karcolás, ütés, magas hőmérsékletnek való kitevés) vagy a termék egyéb célú használata esetén.

Használati utasítás

A termék használata előtt olvassa el a használati utasítást.

Megfelelő ápolással hosszú ideig garantált a tiszta látás.

A műanyag és ásványi anyagból készült egyfókuszú, bifokális, munka- és progresszív Interoptik lencsék I. osztályú orvostechnikai eszközök, amelyek az MDR (UE) 745/2017 és ISO 13485:2016 szabványainak megfelelnek – csak szakorvos ajánlására használhatók látáskárosodás korrekciójára szemüvegkerettel együtt, orvosi vény alapján.

A lencsék csiszolását és megmunkálását a megfelelő szakemberek végzik, a felírt vény és centrálási adatok alapján.

A termék sérülése, utólagos beállítási igénye esetén foduljon optikusához.

Kérjük, hogy szemüvegét házilag ne javítsa.

Az Interoptik szemüveglencsék kezelési útmutatója

Tiszta látás

Mossa meg a szemüveget tiszta, langyos vízzel és egy csepp folyékony szappannal, majd öblítse le jól, és puha, tiszta kendővel törölje szárazra.

Védelem

Amikor a szemüveget nem hordja, tartsa szemüvegtokban!

Gyors tisztítás

Házon kívül használjon speciális mikroszálas törlőt. Kérjen tanácsot optikustól, melyik kerethez és lencséhez milyen szemüvegápoló terméket ajánl.

Jó tanács

A szemüveget ne tegye ki magas hő hatásának (60 fok felett), például ne hagyja autóban, ne viselje szaunában. Ne használja a szemüveget speciális védelmi eszközként (hegesztéskor vagy úszáskor). Védje a lencséket a durva vegyszerekkel való érintkezéstől. A hajlakk vagy hajzselé károsíthatja a lencse felületét. Ne viselje a szemüveget a fején.

Használati utasítás

Interoptik szemüveglencsék Aveo szemüveglencsék

Általános információk

  • A szemüveglencséket a szemhelyzet hibáinak korrigálására használják.

  • A szemüveglencsék az 1. osztályba tartozó orvostechnikai eszközök és az orvostechnikai eszközökről szóló (EU) 2017/745 rendelet hatálya alá tartoznak. Ezek az EN ISO 14889 “Szemészeti optika – Szemüveglencsék – A vágatlan kész lencsék alapvető követelményei” szabványnak és az EN ISO 8980 szabványainak felelnek meg. A katalógusban szereplő minden Interoptik termék az EN ISO 14899 és EN ISO 8990-1: 2017, 8980- 2:2017, 8980-3: 2013 és 8980-4: 2006 szabványainak felelnek meg, a lencsetasakokat CE-jelöléssel látunk el.

  • A megfelelő és szakszerű szemészeti optikai ellátás biztosítása érdekében hivatkozunk a szemészeti optikára és optometriára vonatkozó irányelvekre: ECOO – az európai optometriai és optikai szolgáltatású irányelv.

  • A szemüveglencséket mindennapi használatra tervezték, normál hőmérséklet és páratartalom mellett, de nem szélsőséges körülmények között, például szaunában vagy napon parkoló autóban.

  • A szemüveglencsék szemüvegkeretben történő használatra szolgálnak.

A szemüveglencséket általában nem viselik kontaktlencsékkel együtt, ha azok már ugyanazt a látásproblémát korrigálják.

A szemüveglencsék úgy vannak kiszámítva, hogy a szem és a tárgy közötti környezet a levegő legyen

(n = 1,0). A legjobb víz alatti látás érdekében, például úszás vagy búvárkodás esetén, a fénytörési adatokat át kell alakítani.

A vezetői engedély megszerzéséhez minimális látásélességre vonatkozó követelmények vannak előírva, melyeket látásjavító eszközzel vagy anélkül (szemüveggel vagy kontaktlencsével), hivatalos vezetői engedélyhez szükséges látásvizsgálaton kell teljesíteni.

Ha megalapozott kétség merül fel, a kérelmezőt további orvosi hatóság vizsgálja meg. Ha a látásvizsgálat sikeres elvégzéséhez látásjavító eszközre van szükség, ezt a vezetői engedélyben rögzítik. A minimumkövetelmények országonként eltérőek lehetnek. Szükség esetén kérjük, érdeklődjön a helyi követelményekről. Az optikus kötelessége, hogy tájékoztassa a viselőt a használatra vonatkozó korlátozásokról.

A szemüveglencsék anyaga

  • A lencsék különböző anyagokból és törésmutatókkal rendelhetők.

  • Minél magasabb a törésmutató, annál vékonyabb a lencse, a szemüveg könnyebb, viszont nagyobb a fényszórás (Abbe-szám csökken) így a “színtorzítások” zavaróak lehetnek a szemüveg perifériás részén. Ez a hatás különösen nagyobb optikai teljesítmény esetén érzékelhető.

  • Az Interoptik és Aveo műanyag lencsék 1.50, 1.53 (Trivex), 1.59 (Polikarbonát), 1.60, 1.67 és 1.74 törésmutatóval kaphatók.

  • A műanyag fényresötétedő lencsék önszínező hatása a napfény UV-sugárzásának hatására történik .

  • A PRO410 anyag fényvédelme túlmutat a hagyományos UV-védelmen, mivel részben kiszűri a spektrum látható tartományában a potenciálisan káros rövidhullámú fényt, így az nem károsíthatja a retinát.

  • Az ásványi üvegből készült szemlencsék az anyag nagyobb sűrűsége miatt megfelelően nagyobb súlyúak, mint a hasonló műanyag lencsék.

  • Az ásványi üveg lencsék 1.52, 1.60, 1.70, 1.80 és 1.90. törésmutatóval kaphatók.

  • Az ásványi fényre sötétedő üveg lencsék 1.52 és 1.60. törésmutatóval kaphatók.

  • Az Interoptik szemüveglencsékre vonatkozó elégedettségi garancia csak a leírt rendeltetésszerű használatra és megfelelő alkalmazás esetén érvényes.

Szemüveglencsék készítése

  • Az ásványi lencsékhez különböző árnyalatok széles választéka áll rendelkezésre. Az anyag UV-védelme mellett az UV-sugárzás vagy a rövidhullámú fény is csökkenthető. A leggyakoribb felhasználási mód a sötétre színezett lencsék. A világosabb árnyalatokat főként a divat szempontjai szerint választják.

A műanyag lencséket főként kemény bevonattal kínálják, hogy a mindennapi használat során jó védelmet biztosítsanak a karcok ellen.

  • A lencsék túlnyomó többsége tükröződéscsökkentő bevonattal van ellátva, hogy csökkentse mindkét felület tükröződését.

Alternatívaként a napvédő lencsék tükrös réteggel is bevonhatók, mely kivitel eleganciát sugároz. Sok bevonatot víz lepergető és zsírtaszító védőréteggel látnak el, ami lehetővé teszi a lencsék könnyű tisztítását.

  • A legtöbb elérhető bevonat a keményréteg, a tükröződéscsökkentő és a hydrofóbikus védőréteg kombinációját tartalmazza.

Alkalmasság közúti használatra vagy éjszakai vezetésre:

  • Egy lencse akkor tekinthető alkalmasnak, ha az EN ISO 14889 és 8980-3:2013 vagy 12312-1:2013 szabványoknak megfelelően közúti használatra és vezetésre alkalmas.

  • Egy lencse akkor tekinthető éjszakai vezetésre alkalmasnak, ha az EN ISO 14889 és 8980-3:2013 vagy 12312- 1:2013 szabvány szerint alkalmas közúti használatra és vezetésre szürkületben vagy éjszaka.

Megjegyzések az Interoptik fényvédő lencsékről

  • Az Interoptik szemüveglencsék elsősorban vényköteles szemüvegek gyártására szolgálnak, és megfelelnek az (EU) 2017/745 rendelet és az EN ISO 14889 szabvány követelményeinek, amely a színezett vényköteles szemüveglencsékre is vonatkoznak.

  • Ha a napszemüvegek gyártásához két afokális (plano-teljesítményű) lencsét használnak, be kell tartani az (EU) 2016/425 rendelet és az EN ISO 12312-1 szabvány követelményeit. Az afokális napvédő lencsékbe történő csiszoláskor be kell tartani az EN ISO 12312-1 szabvány 11. szakaszának “Védelmi követelmények” előírásait. Az Interoptik szemüveglencsék megfelelnek a fent említett követelményeknek.

  • A szemüvegviselőknek szóló információk, mint például a szűrőkategória és adott esetben a lencsék önszínező vagy polarizáló tulajdonságai az Interoptik termékkatalógusban találhatók. A szűrőkategóriák leírása, fényáteresztési értékeik és ajánlott használatuk a következő táblázatban találhatók.

Szűrő kategória
Fényáteresztő képesség / Abszorbció
Leíró címke
Használat
0
81 – 100% / 0 – 19%
Világos színű napszemüveg
A napfény korlátozott csökkentése
1
44 – 80% / 20 – 56%
Korlátozott védelem az napfény ellen
2
19 – 43% / 57 – 81%
Általános célú napszemüveg
Jó védelem az napfény ellen
3
9 – 18% / 82 – 91%
Magas fokú védelem az napfény ellen
4
3 – 8 % / 92 – 97%
Nagyon sötét, speciális célú napszemüveg, nagyon magas fényvisszaverődés-csökkentés
Nagyon magas szintű védelem a szélsőséges napfény hatások ellen, pl. tengeren, hómezők felett, magas hegyekben vagy sivatagban.
Közúti használatra és vezetésre nem alkalmas

A vágatlan, kész lencsék szállítási és tárolási feltételei

  • A lencsék hosszabb ideig történő tárolásakor a további feldolgozásig a következő klimatikus feltételeket kell betartani: 10 és 25 °C közötti hőmérséklet és 60 % alatti relatív páratartalom.

A szemüveglencsék szállítása és rövid ideig tartó tárolása során a mindennapi életben a szemüveg viselésekor jellemzően a normál hőmérsékleti viszonyokhoz hasonló körülmények megengedettek, lásd az 1.1. fejezet Általános információk.

Általános információk

  • A szemüveglencsék nem alkalmasak szemvédelemre a mechanikai veszélyek, például ütések és szikrázás ellen.

  • Mivel a szemüveglencse viselőjének refrakciós adatai változhatnak, ajánlott a refrakciós adatokat rendszeres időközönként ellenőrizni.

  • A lencsék geometriája miatt nagyobb miópia esetén az átmérő korlátozott lehet.

  • A szemüveglencsék alapvetően járművek vezetésére és gépek működtetésére alkalmasak. Az eltérő tulajdonságokat az Interoptik termékkatalógus tartalmazza.

Egy lencse akkor tekinthető hatékonynak vezetéshez és a forgalomban, ha az EN ISO 14889 és 8980-3: 2013 vagy 12312-1: 2013 szabványainak megfelel.

  • Egy lencse akkor alkalmas a forgalomban és éjszakai vezetésre, ha az EN ISO 14889 és 8980-3: 2013 vagy 12312-1: 2013 szabványainak megfelel.

  • A munkaszemüvegek és az olvasószemüvegekben használt lencsék nem használhatók vezetésre.

Számos színezés és anyag nem használható közúti forgalomban, lásd a függelékben szereplő szín táblázatot.

  • Minden minta szerinti színezés esetében, melyek az ügyfél külön kérésére készültek, az Interoptik termékkatalógusban nem szereplő különleges kivitelek esetében feltételezhető, hogy azok nem alkalmasak közúti használatra és vezetésre.

A színezett lencsék használatára vonatkozó korlátozások

  • A színezett lencsék nem alkalmasak a nap közvetlen megfigyelésére.

  • A színezett lencsék nem alkalmasak a mesterséges fényforrások, pl. szolárium elleni védelemre.

  • Az 1-3 szűrőkategóriájú lencsék és a 75%-nál kisebb fényáteresztő képességű színezett lencsék nem alkalmasak szürkületben vagy éjszaka történő vezetéshez.

  • A 4-es szűrőkategóriájú lencsék nem alkalmasak vezetésre és közúti használatra.

  • Bizonyos spektrális tulajdonságokkal rendelkező színek az EN ISO 14889 és 8980-3:2013 vagy 12312-1:2013 szabvány szerint nem alkalmasak vezetésre és közúti használatra.

  • A Sport/Drive színek esetében nem garantálható, hogy azok megfelelnek a közlekedésbiztonsági követelményeknek.

További használati utasítások fényre sötétedő, korrekciós napszemüvegekhez

  • A fényre sötétedő szemüvegek esetében a fényáteresztési értékek a környezeti hőmérséklettől, az UV- sugárzástól és egyéb hatásoktól függenek. Fényre sötétedő Interoptik lencséinket laboratóriumban, szabványos körülmények között teszteljük. Mindennapi környezeti feltételek mellett (10°C felett, normál napsütés mellett) vezetésre és közúti használatra alkalmasak. Alacsony hőmérsékleten vagy különösen erős napsütésben a 4. szűrőkategória szerinti csökkentett fényáteresztési értékek előfordulhatnak. Magas hőmérsékleten vagy csökkentett napsugárzás esetén ennek megfelelően magasabb fényáteresztési értékek adódhatnak.

  • Az Interoptik ásványi lencséi alkalmasak éjszakai vezetésre az EN ISO 14889 és 8980-3: 2013 vagy 12312-1: 2013 szabványoknak megfelelően.

  • A megfelelő fényre sötétedő lencsék valós értékeit beltérben (világosítva) vagy 20 °C-on, déli napsütésben sötétítve határoztuk meg.

  • A laboratóriumi értékeket az EN ISO 8980-3:2013 vagy 12311:2013 szabvány szerint mérik.

  • Az üveg fényre sötétedő Interoptik lencsék az EN ISO 14889 és 8980-3:2013 vagy 12312-1:2013 szabvány szerint nem alkalmasak korlátozás nélkül éjszakai vezetésre. Ennek a korlátozásnak a fő oka az anyagtól függő lassabb világítási folyamat az üveg lencsék esetében a modern műanyag lencsékhez képest.

  • A fényre sötétedő lencsék esetében a besorolás a besötétedés / kivilágosodás mértékétől is függ.

  • A fényre sötétedő lencsék működésének köszönhetően, amikor a nap UV-fényétől sötétednek, a sötétedési folyamat nagyon gyors, míg a kivilágosodás lassú, különösen alacsony hőmérsékleten. Ez különösen akkor fontos, amikor a szemüveg viselője világos, napsütötte területekről árnyékos vagy sötét területekre vált. A még mindig sötét lencsék sötét területeken látásromláshoz vezethetnek. Ha lehetséges, ezeken a területeken a jobb látás érdekében el kell távolítani a szemüveget, vagy nagyfokú ametrópia esetén színtelen szemüveget kell használni, amíg a kivilágosodás meg nem történik.

Ez a hatás nem jelentkezik zárt autó (nem kabrió) vezetésekor, mivel a gépjárművek ablakai nagyrészt UV- áteresztőek.

A használat korlátozására és a nem megfelelő használatra vonatkozó pontok csak példák, és nem tekinthetők teljesnek.

Refrakció és centrálás

  • A szemüveglencséket úgy kell a viselője szeme elé centrálni, hogy a szemüveglencse mindenkor érvényes illesztési követelményei teljesüljenek.

A lencséket a megadott centrálási előírásoknak megfelelően kell felszerelni, és az így kapott szemüvegnek meg kell felelnie az átadott rendelési paramétereknek. Ha az optikus megadja a keret és a centrálási adatokat, az Interoptik meghatározza a lencse geometriája szempontjából legmegfelelőbb decentrálást egyes lencsékhez.

A lencsetasak olyan információkat tartalmaz, amelyek megkönnyítik a lencse pontos centrálását.

Prizmás lencsék megrendelése esetében, az Interoptik feltételezi, hogy a fénytörés a képlet szerinti esetben történt. A rendezett prizmaértékek a rendezési értékeknek megfelelően kerülnek megvalósításra a lencsében.

A lencsék többsége állandó jelöléssel (gravírozással) van ellátva. Ezek a gyártó és egyes esetekben a lencse típusának azonosítására szolgálnak, és általában csak akkor láthatók, ha a lencsét világos-sötét szélénél a fény felé tartjuk.

  • A lencsék a legtöbb esetben tamponnyomással vannak ellátva. Ezek a lencsén lévő referenciapontok tisztázására, a dioptriák ellenőrzésére (mért vs. igazoló/rendelt teljesítmény) és az optikus általi helyes centrírozásra szolgálnak. A teljesítmény és a centrírozás ellenőrzése után a lencsén lévő jelöléseket el kell távolítani.

A szemüveglencséket lencsetasakba csomagolják a szállításhoz. Ez a tasak egy címkével van ellátva, amely tartalmazza az orvostechnikai eszközre vonatkozó adatokat, például a gyártó címét és a CE-jelölést, valamint a rendeléssel kapcsolatos információkat a rendelési és referenciaértékekről és a központosítási információkat.

Megmunkálás

A lencsék csiszolását és megmunkálását a megfelelő szakembereknek, például optikusoknak és

  • Csiszoláskor mindig ügyeljen arra, hogy a belélegezhető finom port nedves csiszolással vagy megfelelő elszívó berendezéssel elkerülje. Szükség esetén a laboratóriumi munkához szükséges egyéni védőfelszerelést kell viselni (védőszemüveg, száj- és orrvédő, laboratóriumi köpeny). Különösen a magas törésmutatójú műanyagok esetében a csiszolás során kellemetlen szagok keletkeznek, amelyek legjobban elszívással küszöbölhetők ki.

  • A leszállított szemüveglencse bármilyen utólagos feldolgozása, például színezés, tükrözés vagy tükröződéscsökkentő kezelés, amely túlmutat a szokásos megmunkáláson, az ügyfél saját felelősségére történik, és kizárja az Interoptik felelősségét.

Egyedi gyártású termékek

  • Minden egyedi gyártású termék, melyek a jóváhagyott Interoptik termékkatalógus tartományon kívüli megrendelések nem sorozat gyártottak, az EU 2017/745 rendelet (MDR) értelmében egyedi gyártású terméknek minősülnek. Ebben az esetben az egyedi készítésű termékeket az optikus / szemész által a rendelet előírásainak és a technológia jelenlegi állásának megfelelően gyártják, mértékben megfelelnek az MDR I. melléklete és az EN ISO 14889 (Szemészeti optika – Szemüveglencsék – A vágatlan kész lencsékre vonatkozó alapvető követelmények) szabvány szerinti alapvető biztonsági követelményeknek. Az ebből eredő kockázatokat a vényt kiállítónak (optikusnak / szemésznek) mérlegelnie és dokumentálnia kell.

A termékek módosítása

  • Azért, hogy a szemüveglencséket egyedileg az ügyfél igényeihez igazítsák, számos rendelési paraméter létezik (mint például eltérő bázisgörbület, a vastagságcsökkentő prizmák vagy prizmák beállítása stb…), amelyek megváltoztathatják a lencsék teljesítményét. Ezeknek a paramétereknek a használata, valamint az ügyfélre szabott egyéni kockázat-előny értékelés felelőssége a felhasználó / optikus felelőssége.

Egyedi gyártás vagy lencse rendelés minta szerint

A lencsék egyszeri és többszöri megrendelése általában lehetséges.

  • Fehér lencsék tükröződéscsökkentő bevonattal: egyetlen lencse cseréje is lehetséges. Az életkortól függően a tükröződés színének eltéréseit el kell fogadni.

  • Színes műanyag lencsék vagy fényre sötétedő üveg és műanyag lencsék: a gyártás csak párban lehetséges. Egyedi megrendelések esetén jelentős színeltéréseket kell elfogadni.

Ápolási utasítások

  • Bár az Interoptik prémium bevonattal ellátott szemüveglencséi alapvetően úgy vannak elkészítve, hogy egy hagyományos mikroszálas kendővel tisztíthatók, az Interoptik azt javasolja, hogy a lencséket langyos folyóvíz alatt, pH-semleges tisztítószerrel, hígított mosogatószerrel, amely nem zsírosít, vagy oldószermentes szemüvegápoló szerrel tisztítsa. A szemüveglencséket nem szabad durva háztartási tisztítószerekkel, oldószertartalmú folyadékokkal, szerves oldószerekkel (aceton stb.), savakkal vagy lúgos oldatokkal tisztítani. A szárításhoz Interoptik tiszta, finom szálú mikroszálas vagy pamut kendőt ajánl.

  • A szemüveglencséket soha nem szabad az elülső felületükre fektetni.

  • A tárolásra egy erős szemüvegtok a legalkalmasabb.

  • A szemüvegeket védeni kell a kivételesen magas hőmérséklettől, mint amilyen például a szaunában vagy a napon parkoló autóban előfordulhat.

  • Az olyan befolyásoló tényezők, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a terhesség, a gyógyszeres kezelés változása stb. ahhoz vezethetnek, hogy a lencse már nem optimálisan igazodik a szemüveg viselőjéhez. Ezekben az esetekben a szem fáradásos tünetei, mint homályos látás, fejfájás, gyors fáradtság és általános rossz közérzet, bőrpír, fájdalom és könnyezés, esetenként kettős látás, szédülés, a szemhéjak nehézségi érzése jelentkezhetnek.
  • A középvastagság-csökkentett lencséket szükség esetén éles peremmel szállítják, fennáll a vágás veszélye. Éles peremű pluszos lencsék esetén, vagy ha a lencse a feldolgozás során törik, az éles peremeknél további vágásveszély áll fenn.
  • A lencse anyagának Abbe-számától függően a diszperzió zavaró színkoszorúkat okozhat. Minél magasabb a törésmutató, annál vékonyabb lehet a lencse és annál könnyebb a szemüveg, viszont a diszperzió nő (alacsonyabb Abbe-szám), ugyanakkor minél alacsonyabb a törésmutató, annál kisebb a diszperzió a szemüveglencsében, és így a szemüveg szélén a zavarónak érzékelt “színes sávok”.
  • A műanyag szemüveglencsék törésállóbbak, mint az üveg szemüveglencsék. Kedvezőtlen körülmények között a műanyag lencsék mégis eltörhetnek.
  • A polarizáló lencsék problémákat okozhatnak a kijelzők, például a navigációs rendszerek, képernyők és head- up kijelzők olvashatóságában, ezért nem használhatók korlátozás nélkül, például autóvezetésnél.
  • Az Interoptik szemüveglencsék anyagait és rétegeit toxikus és allergén tulajdonságaikra vonatkozóan tesztelték, és az EN ISO 14889 szabvány szerint a megfelelő használatra ártalmatlannak minősítették. A műanyag szemüveglencsékben nem használnak allergén anyagokat. Kivételes esetekben azonban különleges összeférhetetlenségek allergiás reakciókhoz vezethetnek. A szemüveg viselőjének ezt a háziorvosával kell tisztáznia, és kétség esetén ezeket az információkat a gyártó rendelkezésére kell bocsátania.
  • A szemüveglencséket a maradék hulladékok közé kell dobni.
  • Az ép szemüvegek jótékonysági szervezeteknek is adományozhatók, amelyek aztán világszerte szétosztják a látásjavításra szoruló emberek között.
  • Az optikai lencsék csiszolásából származó piszkos vizet és csiszolási maradékokat megfelelően kell ártalmatlanítani (lásd a csiszológép gyártójának utasításait).